Całkowita zawartość wapnia w organizmie wynosi 1,4-1,66% masy ciała. Większa część tego makroelementu, bo aż 99% występuje w kościach, a pozostała część w płynie śródkomórkowym i pozakomórkowym, krwi i komórkach tkanek miękkich. W przypadku, gdy dostarczamy z pożywieniem za mało wapnia, organizm zaczyna czerpać go z kości. Dlatego należy zwracać uwagę na to, co jemy i czy w naszym pożywieniu nie brakuje produktów bogatych w ten pierwiastek.
Prawidłowa, zbilansowana dieta umożliwia dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia do organizmu. Produkty, które zawierają największą ilość tego makroelementu to nabiał (sery, jogurty, kefiry, mleko), zielone warzywa (szpinak, brokuły, szczypiorek, kapusta, sałata), a także orzechy i ryby (sardynki). Wapń można dostarczyć do organizmu stosując również suplementy diety, takie jak np. Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D3 lub Vitrum Osteo. Uzupełnianie diety w wapń szczególnie poleca się osobom dorosłym w wieku 60 lat i starszym o niskiej gęstości mineralnej kości, kobietom w wieku 50 lat i starszym (głównie w okresie okołomenopauzalnym) oraz wszystkim dorosłym chcącym wzmocnić swoje kości. Przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto wykonać badanie sprawdzające poziom wapnia we krwi lub skonsultować się z lekarzem. Suplementy diety pozwolą uzupełnić poziom wapnia osobom, które ze względów zdrowotnych nie mogą spożywać lub ograniczają spożycie produktów mlecznych, w tym na przykład osobom nietolerującym laktozy lub uczulonym na białka mleka krowiego.
Czy każdy z nas potrzebuje tyle samo wapnia?
Dostarczenie odpowiedniej ilości wapnia do organizmu jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Zapotrzebowanie na wapń jest różne i zależy od wieku i płci.
Ile wapnia potrzebujemy?
Zapotrzebowanie na wapń zmienia się wraz z wiekiem. Dzieci w wieku powyżej 10 lat, młodzież i osoby starsze potrzebują więcej wapnia, niż zdrowe osoby dorosłe. Ilość wapnia, którą powinniśmy codziennie dostarczyć do organizmu, zależy także od płci i stanu zdrowia. Zwiększone zapotrzebowanie na wapń występuje u kobiet w wieku powyżej 50 lat i mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Poziom wystarczającego spożycia wapnia u niemowląt w wieku do 6 miesięcy wynosi około 200 mg, a u niemowląt w wieku 6-12 miesięcy – 260 mg. Maluchy pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia powinny przyjmować 500 mg wapnia dziennie, a dzieci w wieku od 4 do 9 lat potrzebują około 800 mg tego makroelementu dziennie. Największe zapotrzebowanie na wapń mają dzieci i młodzież w wieku pomiędzy 10 a 18 lat, gdyż wynosi ono 1100 mg na dobę. Dzienne potrzeby osób dorosłych oscylują wokół 800-1000 mg wapnia.